Hopp til hovedinnhold
Moderator og innledere

Utrygghet og destabilisering

Desinformasjon kan undergrave tillit og destabilisere samfunn. Kritisk tenkning og analytisk dømmekraft bygger motstandskraft.

er professor og oberstløytnant i Luftforsvaret, og forskningssjef ved Forsvarets museer. Ved siden av sin militære utdannelse har han en mastergrad i historie fra University of Glasgow, og en doktorgrad i filosofi fra Universitetet i Oslo. 

Han har vært gjesteforsker ved Forsvarsakademiet i København, har operativ erfaring fra kontroll og varslingsstasjoner i Finnmark og Troms. Høsten 2014 tjenestegjorde han i Kabul. Høiback var militær sekretær i Afghanistanutvalget som la fram sin rapport i 2016, og han var med i arbeidet med Forsvarssjefens fagmilitære råd i 2023. 

Høiback har i mange år undervist og formidlet militærhistorie, og har gitt ut en rekke sakprosabøker, som Krigskunstens historie – Fra 1500 til i dag (2014), En kort introduksjon til Carl von Clausewitz – Krigens filosof (2021) og Krigføring – Hvordan kriger planlegges, utføres og vinnes (2023), og Veien til Waterloo – fire generaler og ett slag (2025). Han er redaktør av Norsk Militært Tidsskrift.

er professor i moderne historie ved Nord universitet. Han forsker blant annet på norsk okkupasjonshistorie og hvordan folk tilpasset seg okkupasjon i Nord-Norge.

er professor i moderne historie ved UiT, Norges arktiske universitet. Hun har blant annet forsket på tema som andre verdenskrig, krigens kulturminner, norsk minnepolitikk og migrasjon.

Vik er spesialrådgiver i UTSYN - senter for sikkerhet og totalforsvar, og er religionshistoriker. Hun jobber som forsker, forfatter og prosjektleder med temaer knyttet til polarisering og forholdet mellom sikkerhet og demokrati i Norge og Europa.

Hellestveit er jurist og samfunnsviter med doktorgrad i internasjonal humanitærrett/krigens folkerett. Hun er tilknyttet NTNU som forsker og Norges institusjon for menneskerettigheter som spesialrådgiver. Hun skriver og publiserer innen geopolitikk og krig, folkerett og krigens folkerett, menneskerettigheter og folkerettens regulering av ny teknologi.

arbeider på Armémuseum i Stockholm, og er prosjektleder for Rädd eller beredd. Bjerkerot har bakgrunn som pedagog. Nå arbeider han i hovedsak med forskning og formidling.