Hopp til hovedinnhold

Måsøy museum flytter til nye lokaler i Havets hus

Av: Avdelingsleder Kristine M. Håkenåsen

  • 1/1
    HAVETS HUS AS

Innledning 

Måsøy kommune har inngått en 10 års leieavtale med HAVETS HUS AS. Måsøy museum skal disponere lokalene når de er klare sommeren 2026. Vi vet at mange synes dette kom brått på. Samtidig har vi vært nødt til å handle raskt for å sikre historien vår. Situasjonen slik den står i dag er kritisk. Faglige rapporter viser at alle rom som er testet i Presteboligen har mugg- og fuktproblemer som kan skade både mennesker og gjenstander. Realiteten er at hvis vi ikke flytter, står vi i fare for å miste deler av samlingen for alltid. Det har vært mye engasjement blant innbyggerne rundt museumssituasjonen, og vi ønsker å gi et innblikk i prosessen som har ledet frem til de nye lokalene, i tillegg til å forklare veien videre. 

Vi vet at Presteboligen betyr mye for mange i Måsøy. Bygget har huset Måsøy museum i en årrekke, og mange har sterk tilknytning til huset. Det er et flott bygg med en rik historie. Avgjørelsen med å flytte til nye midlertidige lokaler har derfor ikke vært lett, men tilstanden bygget er i nå har presset frem en løsning med hovedmål om å få et fungerende museum etter dagens standard med tanke på forskning og formidling, i tillegg til å bevare museumssamlingen.  

En midlertidig avtale på 10 år kan for mange virke som veldig lenge. Men 10 år er lenge nok til at vi kan berge, ivareta og forvalte samlingen for fremtiden, samtidig som det gir kommunen tid og handlingsrom til å bestemme hvor et permanent museum skal ligge. Det gir oss alle et pusterom slik at vi på museet kan gjøre en grundig jobb, mens kommuneadministrasjonen og politikerne får tid til en god og gjennomtenkt prosess. 

Her ser dere et lite utvalg av gjenstander på loftet. Vi har mange skjulte skatter.

  • 1/1
    Daniela Kotter

Bakgrunn 

Måsøy museum er en del av et interkommunalt museumsselskap; Museene for kystkultur og gjenreisning i Finnmark IKS. Våre avdelinger er Gjenreisningsmuseet for Finnmark og Nord-Troms, Nordkappmuseet, Berlevåg Havnemuseet, Gamvik museum, Foldalbruket i Kjøllefjord og Måsøy museum. Vi har ansvar for å følge nasjonale standarder for museumsdrift. Samlingsforvaltning er en av kjerneaktivitetene, der bevaring og tilgjengeliggjøring står sentralt. Kommunens ansvar er å stille et egnet og tilfredsstillende bygg til disposisjon for museal drift. 

Etableringen av Måsøy museum startet på 1970 og 1980-tallet da flere av bygdas ildsjeler startet arbeidet med å samle inn bilder og gjenstander fra hele kommunen. Disse ildsjelene dannet Måsøy historie- og museumslag. Den første utstillingen ble vist frem på Måsøy folkebibliotek. Etter flere år med dette arbeidet ble nåværende museumsbygg, Presteboligen, benyttet til formålet. Rundt årtusenskiftet ble det for første gang ansatt en bestyrer ved museet.  

Bygget som museet nå befinner seg i mener vi er en flott og historisk bygning. Opprinnelig var det en prestebolig, men det har også blitt brukt til blant annet ungdomsklubb, før det altså ble etablert museum der. Museumslokalene i Kirkeveien har derfor en lang historie som «Måsøy museum», og man kan argumentere for at bygget i seg selv har historisk verdi. Likevel har det blitt avdekket vesentlige tilstandsproblemer som setter brukernes helse og samlingens sikkerhet i fare, noe som har presset frem behovet for flytting. 

Under ser du et bildeutsnitt fra kjelleren i Presteboligen i 2026.

  • 1/1
    Daniela Kotter

Hvorfor Havets hus? 

Havets hus gir Måsøy museum gode rammer for arbeidet som ligger foran oss. Lokalene ligger sentralt i Havøysund, nede ved kaia. Bygget kan klargjøres raskt, og gir oss mulighet til å etablere trygge og egnede arbeidsområder for både samlingsforvaltning og formidling. I tillegg gir Havets hus rom for fleksible løsninger, slik at vi kan tilrettelegge for større grupper og ulike typer aktiviteter. 

Bygget er universelt utformet, noe som gjør at vi kan ta imot alle som ønsker å besøke museet. Nærheten til både kaia og Havets smak åpner for samarbeid og nye former for formidling knyttet til kyst- og matkultur. Samtidig vil museet få et moderne og skikkelig magasin, utformet med bakgrunn i faglige anbefalinger. Havets hus gir oss altså gode arbeidsforhold og gode muligheter for å utvikle et tilgjengelig museumstilbud i Måsøy.

Et bilde fra Havets hus, en historisk bygning fra 1951.

  • 1/1
    Måsøy museum

Prosessene i 2025 

Under følger en oversikt over hva som har skjedd gjennom 2025. 

Mars - juni 2025 

Da jeg fikk jobb som avdelingsleder ved museet i mars 2025, fikk jeg fra flere hold høre at det var problemer knyttet til inneklima ved Presteboligen. Problemene var blant annet knyttet til fukt, det elektriske anlegget og lukt. I tillegg manglet det nåværende museumsbygget universell utforming og tilfredsstillende brannsikring, noe vi ser alvorlig på. Dette var også avdekket i en besiktigelsesrapport fra 2023, og kommunen hadde på bakgrunn av dette besluttet å fortsette kartleggingsprosessen. De hadde kontaktet et firma som skulle gjennomføre en tilstandsvurdering av bygget.  

Juli - september 

Samtidig som vi ventet på tilstandsvurderingen bestemte kommunen og museet i samarbeid å gjennomføre en analyse av luften og støvet i bygget. Resultatet var klart, det var betydelige funn av ulike typer mugg i alle rom som ble testet, inkludert arkiv, kontor og magasin. Det ble konkludert med at det var sannsynlig at disse funnene kunne føre til symptomer hos mennesker, og det kunne være et miljø som kunne skade samlingen. 

Rapporten dokumenterer muggsoppvekst som er unormal, og det er tydelige indikasjoner på fuktskader i alle rom som er undersøkt. Svart vannskademugg i kjelleren forekommer i svært høye konsentrasjoner, og penselstrålemugg er betydelig forhøyet i arkivrommet. I tillegg viser prøvene tegn på for høy luftfuktighet, noe som kan føre til skade på deler av samlingen. Disse funnene gir grunn til bekymring både med tanke på bevaringsforhold for museets materiale. 

Nevnte tilstandsrapport lagt frem i august. Der var det flere TG3 funn, blant annet drenering, innvendig trapp og deler av det elektriske anlegget. De konkluderte blant annet med at bygningen bærer preg av noen tidligere vannlekkasjer som har skadet konstruksjonen og ført til en del muggdannelser i bygningen. Videre skrev de at bygget ikke er iht. krav i TEK-17 og det må påregnes store ombygninger og kostnader for å få oppgradert til dagens gjeldende krav. 

Disse rapportene forelå høsten 2025, og vi forsto at det raskt måtte iverksettes en bergingsaksjon, da dagens museumsbygg ble vurdert som teknisk og økonomisk uegnet for videre drift slik det står nå. På bakgrunn av det var vi raskt ute etter et nytt lokale for Måsøy museum.  

Oktober 

Vi i Museene for kystkultur og gjenresning i Finnmark IKS landet på å anbefale kommunen å benytte Havets hus som midlertidig museumslokaler. Både jeg som avdelingsleder, konstituert direktør i selskapet Nina Planting Mølmann og nestleder i styret Jan Erik Raanes var i Havøysund på befaring. Vi hadde et møte med daglig leder i HAVETS HUS AS før vi sendte anbefalingsbrev til kommunen. I møte mellom Måsøy kommune og museumsselskapet den 30. oktober 2025 ble Havets Hus identifisert som det mest realistiske og hensiktsmessige alternativet. Dette begrunnet i at løsningen sikrer både drift og samlingsvern på kort sikt, og gir kommunen tid til å planlegge fremtidig lokasjon av til Måsøy museum. 

November 2025 – februar 2026 

I november leverte HAVETS HUS AS et tilbud om leie av lokaler til kommunen. Etter ulike prosesser og forhandlinger ble leieavtalen mellom HAVETS HUS AS og Måsøy kommune signert i mars 2026, og vi venter å kunne ta bygget i bruk sommeren 2026, etter oppussing og tilpasning til museal drift. I første omgang vil hovedfokuset være å berge samlingen, og vi ønsker å åpne dørene for publikum sommeren 2027. 

Arbeidet med å kartlegge samlingen er i gang. Her finner jeg, Kristine, en gjenstand med registreringsnummer, lykke:

  • 1/1
    Daniela Kotter

Prosessen videre 

Å flytte en museumssamling er en omfattende prosess. Legger man til grunn at museets samling omfatter omkring 3000 gjenstander, og at registrering, konservering, merking, pakking, transport og magasinering tar grovt regnet en time per gjenstand, så tilsvarer dette arbeidet alene nærmere 2 årsverk. I tillegg må vi etablere egnet magasininnredning og legge opp til egne prosjekter for arkivbestanden og fotosamlingen. Det kommer i tillegg produksjon og etablering av et utstillingstilbud med mulighet for formidling til kommunens innbyggere og tilreisende. I og med at jeg er eneste ansatt, som også vil drifte museet, er det enkelt å regne seg frem til at dette arbeidet vil ta tid.  

Å flytte hele samlingen ut av nåværende lokaler til eksempelvis brakker er heller ingen god løsning. Hver gang en gjenstand flyttes utsetter man den for større risiko. Dermed er det mest gunstig at gjenstandene får stå der de står frem til man har fått berget hele samlingen. Jeg vil påpeke at dette er en arbeidsoppgave jeg ser frem til å ta fatt på, og som vil imøtekomme ønsket om å bevare den enestående historien vi har her i Måsøy kommune i overskuelig fremtid.  

Hva som skal skje med Presteboligen er ennå ikke bestemt. Likevel kan jeg si at vi i Museene for kystkultur og gjenreisning i Finnmark IKS ønsker å ha Presteboligen disponibel frem til vi har berget samlingen, en prosess som vil ta noen år. Rehabilitering eller andre arbeider innendørs kan ikke foregå så lenge samlingen oppbevares der. Derfor er en 10-årsavtale gunstig. Den gir oss tid til å berge samlingen, samtidig som kommunen kan utrede hvor et fremtidig museum skal ligge. Om det blir på Havets hus, i Presteboligen eller en helt annen plass er opp til politikerne de neste årene. Jeg ønsker debatten velkommen!

For tiden er jeg eneste ansatte ved Måsøy museum, men drømmen er å få en kollega å dele prosjektet med.

  • 1/1
    Daniela Kotter

Prosessen videre – kort forklart 

Å flytte og sikre en museumssamling er et langsiktig arbeid. Dette er hovedstegene i prosessen framover: 

1. Sikring og planlegging (våren–høsten 2026) 

  • Klargjøre lokalene i Havets hus 

  • Etablere forsvarlige magasinforhold 

  • Planlegge rekkefølge og metode for berging 

2. Berging av samlingen (2026–2028) 

  • Rense, registrere og pakke gjenstander 

  • Gradvis flytte gjenstander over til nytt magasin 

  • Gjennomføre nødvendige tiltak for de mest utsatte delene av samlingen 

  • Sikre og registrere arkivmateriale og fotosamling 

3. Midlertidig drift og formidling (fra 2027) 

  • Åpne deler av utstillingene for publikum sommeren 2027 

  • Fortsette bergingsarbeidet parallelt med øvrig drift, inkludert publikumstilbud 

  • Legge til rette for skolebesøk og lokale arrangement 

4. Politisk prosess om permanent museum (2026–2036) 

  • Kommunen får tid og handlingsrom til å utrede framtidig museumsplassering

  • Beslutning tas politisk  

5. Presteboligen 

  • Samlingen blir stående der inntil den er helt berget 

  • Ingen byggearbeid eller rehabilitering kan skje innendørs mens samlingen står i bygget 

Et lite utvalg av samlingen som skal bevares for fremtiden.

  • 1/1
    Daniela Kotter

Oppsummert 

Avslutningsvis vil jeg si at samarbeidet med kommunen og Havets Hus har vært svært godt i denne prosessen. Nå kan vi komme i gang med bergingen av samlingen, og vi gleder oss til at vi i 2027 vil vi kunne åpne opp for publikum, både fastboende og turister. Velkommen skal dere alle være! 

Bla i bilder av Havets hus:

  • 1/5
    HAVETS HUS AS
  • 2/5
    HAVETS HUS AS
  • 3/5
    HAVETS HUS AS
  • 4/5
    HAVETS HUS AS
  • 5/5
    HAVETS HUS AS